Framme i Chania – Äntligen Grekland!

Framme i Chania – Äntligen Grekland!

Något jag sett fram emot särskilt mycket var stoppen i Grekland. Efter en dryg vecka var det dax att lämna Italien och påbörja resan mot Kreta. Nu skulle vi frossa i den grekiska kulturen med dess smaker och traditioner.

Vi hade alltså klarat av Spanien, Frankrike och Italien. Nu var det bara Grekland och Turkiet kvar, sen var resan slut. Än var det några dagar dit, men min åka-hem-ångest brukar börja ungefär en vecka innan det är dax. Jag kände hur upploppet närmade sej och försökte verkligen att njuta av varenda minut av det som var kvar.

Jag besökte Kreta i september 1994, gravid i typ femte månaden och med en 13 månaders grabb vid min sida. Vi var där i två veckor, det regnade alla dagarna utom en. Inte jättekul… Ön hade alltså en hel del att bevisa. Hamnen i Souda bjöd på en vacker soluppgång och det var varmt och skönt redan vid 7-tiden på morgonen. Det såg alltså lovande ut 🙂

Vi hade konsulterat Göta Petter Tagesson, som vi döpt Chat GPT till. Göta Petter har hjälpt oss en hel del under resan. Särskilt med kommunala färdmedel och tips på hur vi ska ta oss från hamnarna till city. Eftersom vi återigen tänkte ta oss på egen hand in till Chania kollade vi upp hur det skulle funka att ta buss. Å det var superenkelt!

Hamnen i Souda ligger bara sisådär 2 minuters promenad från busshållplatsen. Man köper enkelt biljett på bussen, den kostar runt 2 Euro. Sen tar det kanske 20 minuter att åka in till stan, bussen stannar en kort promenad från hamnen. Superenkelt alltså.

Vi hade ingen brådska, utan åt frukost i lugn och ro innan vi gick i land och tog oss till stan. Väl där utforskade vi den gamla hamnen med sina fina båtar, piren, fyren och alla restauranger. Vi hade även lyckan att se sköldpaddan som bo i hamnen och som matas av lokalbefolkningen.

Grekiska smaker

Asså, vi testade ju inte alla restauranger såklart – men det blev iaf en där vi tog in bröd, tsatsiki och oliver. Det var återigen väldigt varmt, så vi satt där rätt länge och bara njöt av smakerna och atmosfären. Allt var sådär perfekt som det bara kan vara. Dofterna, färgerna, sällskapet och känslan av att må otroligt bra. Det finns inte mycket som är så grekiskt som just tsatsiki och oliver. Fläkten ovanför skallen var inte heller helt fel.

Så härlig atmosfär

Vi hade ingen särskild plan och gott om tid, så det blev en bra stund där innan vi långsamt strövade genom de små gränderna och tog oss långsamt mot bussen. Vi passade på att kika in i de små butikerna, tittade på gatukonst och bara njöt av att vara där. Chania visade sej från sin absolut bästa sida och övertygade mej om att jag faktiskt skulle kunna komma tillbaka fler gånger.

Behöver jag säga att vi tog en miljon bilder 😛

Chania är så otroligt charmigt. Här finns det genuina Grekland, även om det är mycket turister. Det är dessutom väldigt lugnt, ingen som tjatar eller försöker få en att köpa något. Inte ens bland butikerna i gränderna. Så himla skönt. Att det dessutom är enkelt att åka buss här är ju en stor bonus.

Så jag är alltså överbevisad och kan absolut tänka mej att komma tillbaka. Ett bra resmål för en sistaminuten, så det kanske det blir någon gång.

Här är filmen från dagen i Chania:

Äntligen var vi alltså i Grekland. Nu väntade stoppet i Mykonos, som jag sett fram emot särskilt mycket. Det var lixom det som skulle bli höjdpunkten på hela resan. Så blev det inte…


Missa inga inlägg:

Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube

4 svar på ”Framme i Chania – Äntligen Grekland!

  1. Chania är så mysigt. Vi bodde en bit utanför men tog oss in till hamnen ett par gånger. Stortrivdes verkligen. Längtar tillbaka nu när du visar bilderna.

  2. Älskar Kreta! Varit där varje sommar sen 2013 🌸
    Å Zepos 🤩😍🥳 Där brukar vi äta minst en gång per resa.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *