Från parkering till båthamn

Vi lämnade östkusten för att dra rätt över landet och landa i Falkenberg på västkusten. Det gick sådär… vi var lite för långsamma på morgonen och startade helt enkelt för sent. Så alla ställplatser var knökfulla. Juhupp… vad gör man då då? Jo, man tar sej snabbt som attan till Engelsons butik, för där kan man övernatta. Så det gjorde vi!
Vårt mål var i Falkenberg var Båtklubbens ställplats, den ligger nämligen närmast Vallarna. Och det var ju för premiären där som vi kört hela vägen. Det var alltså dax för sommarens sista premiär. Den här gången bara text, precis som i Helsingborg. Mycket enklare än när vi ska göra intervjuer och filma. Bara en recension går rätt snabbt, det är mer lättjobbat alltså.
Vi brukar komma till Falkenberg redan på fredagen och då brukar det finnas gott om plats även på lördagen. Men då har vi inte haft 30 grader varmt… det var bilar precis överallt. Varenda ställplats, varenda parkering och bakom varenda buske. Det var kört.
Vi fick alltså använda oss av nödlösningen och köra till Engelson. Där finns en stor parkering som man får övernatta på. Inte så mysigt men funktionellt. Och jag behövde faktiskt ett par outdoor-byxor med avtagbara ben som finns där. Så det blev lite shopping också.
Vi fick en alldeles fantastisk solnedgång och satt ute länge. Inte världens mysigaste ställe kanske, men tittade vi bara bakåt så var det alldeles ljuvligt. Bakåt – instagramvinkel, framåt – verkligheten 🙂



Morgonen efter var vi lite snabbare på pucken, körde den korta biten till ställplatsen och fick plats direkt. Då var det många platser att välja på, vi tog en med ett eget litet utrymme. Där stod vi jättebra. Ett par kompisar rullade in strax efter lunch, de skulle hänga med till Vallarna senare på kvällen. Fram tills det var dax att gå satt vi hos oss, pratade och drack lite vin. Jättemysigt.



Det var egentligen meningen att vi bara skulle stå på båtklubben en natt, men eftersom vi ville passa på att tvätta så blev det två nätter. Första dagen blev det rena kläder, andra dagen kunde vi bädda rent. Det är lika skönt varje gång. Hela husbilen doftar av nytvättat och vi får mer utrymme igen när tvättpåsen är tom. Väldigt bra eftersom ett besök på Ullared var inplanerat.
Så var det dax att gå iväg till Vallarnas fina friluftsteater. Men det ska jag berätta mer om i nästa inlägg.
Missa inga inlägg:
Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube
5 svar på ”Från parkering till båthamn”
Vilken tur att det fanns plats vid butiken. Och så härliga sommarbilder du bjuder på.
Tur det löste sig för er och att ni är flexibla. Ni verkar ändå ha fått bra dagar på västkusten. Kul.
Vackra solnedgångar ni fick ta del av.
Ni lever ett så fantastiskt liv. Avis många gånger erkänner jag.Ha en bra dag 🥰
https://kamillaskamera.com/
Otur att det var fullt när ni kom men bra att det fanns en nödlösning! Kan man inte stå på vilken som helst storparkering med sin husbil? Hur funkar det och hur vet man att man får stå där?
Smart av er att stanna en natt till så ni kunde tvätta. Betalar man något om man lånar tvättmaskinen? Eller ingår det när ni betalar för att stå där på ställplatsen?
Så bra att ni kunde stå på en parkering. Ja, fin utsikt bakom husbilen. Ni fick titta däråt då 🙂. Skönt att ni inte var ensamma att stå på den parkeringen 😊.
Vilken tur att ni sen fick en plats på en ställplats sen. Trevligt att era vänner kom sen. Å ni gick sen på teater – Vallarna tillsammans 😊.
Ta hand om er & va rädd om er💕🤗