Mysig midsommar på Sonjas Camping

Midsommar på Öland har jag firat hur många gånger som helst, men på en camping är mer lätträknat. Detta är andra gången, som jag kommer ihåg det. Och det är första gången sedan vi köpte husbil som vi firar ensamma. Det blev en väldigt lugn historia.
Dagen innan midsommar lämnade vi Byxelkrok och rullade ett par mil söderut, till Sonjas Camping. Här snackar vi anrikt och tradition. Sonja har drivit sin camping i 60 år, snacka om att veta vad man pysslar med. Hon är en ikon inom camping på Öland. En himla skön dam som vi skulle ha en hel del att göra med under dagarna vi skulle vara där. För vi var ju där på jobb, inte semester.
När vi kom dit fick vi gå runt området och välja en plats själva, det tog sin lilla stund – området är stort. Men till slut hittade vi iaf ett hörn där vi tänkte att det nog skulle vara lugnt och tyst även på midsommar. Vi checkade in och installerade oss. Midsommar stod ju för dörren, så nu åkte allt ut. Matta, lampor, markis och en massa annat som vi oftast inte tar fram om vi inte ska stå länge på en plats. Men nu tyckte vi att det passade att flytta in ordentligt.
Sen började vi utforska området, för att kunna göra ett bra jobb. Sonjas Camping är som en anläggning i flera rum, med häckar emellan. Vart man än står så står man alltså ganska skyddat både från insyn och vind. Det är inte helt vid stranden, men strandnära som det så fint heter. Det betyder att det tar kanske 5 minuter att gå och då är halva promenaden i sanden ner till vattnet. Ett helt ok avstånd alltså.
Sonjas ligger däremot en bra bit från butiker, så i receptionen finns inte bara en liten restaurang utan även ett välsorterat litet supermarket. Och strax brevid ligger dessutom en fin pool och minigolfbana. Vi hade hört talas om Sonjas pizza, så det fick bli middag i restaurangen på kvällen när vi kom. Eftersom vi skulle göra ett jobb på campingen och ha fina bilder, är ju en signaturrätt självklart. Vi bad kocken presentera rätterna så fint han kunde för att det skulle bli tidningsbilder, han lyckades sådär kan man väl säga. Något litet grönt hade kanske inte skadat. Mätta blev vi iaf och gick nöjda tillbaka till husbilen.



På fredagen sov vi länge och åt sedan frukost ute. Då vet man att sommaren är här på riktigt, när man kan sitta ute i morgonrock och äta. Vi var nästan ensamma i vårt lilla hörn, så det var så himla skönt att sitta där i förmiddagssolen. Vi passade på att fota och filma campingen när det var liv och rörelse och även senare när midsommarlekarna var i gång. Vi åt en liten sillunch och efter den gick vi ner till stranden och myste.
Sonjas Camping ligger på den östra sidan av Öland, en liten bit söder om Böda Sand. Samma strand alltså, bara lite länge ner. En av Sveriges vackraste stränder, som är flera mil lång. Sanden är som potatismjöl, så otroligt mjuk och nästan vit. Med dryga 25 grader i solen kan man väl säga att vi var på en rätt bra plats. En av de bästa enligt mej. Just precis där och då kände jag mej som jag var på exakt rätt plats på rätt tid. Och jag njöt!






Vi åt en enkel grillmiddag och satte oss sedan och jobbade lite. Nya texter skulle skrivas klara och skickas till redaktören. Vi hade såklart kunna vara lediga och bara njutit av kvällen, men det är rätt skönt att göra klart och skicka texterna. Oss gör det inget att jobba en midsommarafton, vi njöt av dagen ändå. Det var som sagt första gången på flera år som vi firade själv och det var nog rätt bra, eftersom vi då kunde göra klart lite grejer. Snart ska vi ju faktiskt på semester, på riktigt
Vi var supernöjda med vår midsommar. Vi hade både fint väder, en trivsam plats, midsommarstång, strand, god mat och härligt sällskap av varandra. Och vi hade fått fantastiska bilder av campingen och inte minst på Sonja. En otroligt härlig kvinna som har skapat en fantastisk camping. Åk dit om ni har chansen!
På lördagen packade vi in allt i bilen igen och drog vidare. Nu skulle vi ta tag ordentligt i ett annat uppdrag som vi var på ön för att göra. Om detta berättar jag i nästa inlägg.
Missa inga inlägg:
Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube
4 svar på ”Mysig midsommar på Sonjas Camping”
Va snällt att ni fick välja plats för husvagnen. Det är ju skönt att ni va rätt ensamma.
Förr var Sonjas en jätteliten camping.
Vi är nere i Småland nu och ska över till Öland imorgon.
Ha det gott 😊
https://kamillaskamera.com/
Härlig camping ni hittade. Kul att ändå kunna välja när man kan jobba och när man kan ta det lugnt. Här blev det en lugn midsommar. Däremot så fick vi på mitt boende jordgubbar och grädde till efterrätt till middagen på midsommaraftonen. Själv har jag en vecka kvar innan jag får ledigt i fyra veckor.
Skönt med en lugn midsommar helg. Det hade vi med.
Att ha något så länge. Det är passion det 😊å läger sin själ i det. Å man gör något rätt när det finns så länge.
Så härligt & gott att äta frukost ute. Skönt att ni hitta en lugn plats.
Åå så härlig känsla du fick där på stranden 😃🥰. Men kan tänka mig att det var sån strand som finns kvar överallt fast man sköljer av sig noga 😅. Ni fick in allt som midsommar innehåller.
Vilken tur att ni hade sommar väder 🌤️.
Ta hand om er & va rädd om er💕🤗