Sommarens enda (?) event var på Golfbaren

Är man inte hemma missar man en massa kul grejer, men jag hann vara med på en rolig kväll. Vi kom hem förra tisdagen och på onsdagen var jag inbjuden till Golfbaren i Nacka för sommarfest med Bobbys Hair Care. Det började med regn, fortsatte med sol och avslutades med en rejäl felåkning.
Medan vi varit borta har det varit många roliga event, senast ett samma dag som vi kom hem. Vi har tackat nej till massor med roliga grejer, såklart surt – men det är som det är… vi får ju lixom skylla oss själva som åker iväg. Men nu var det alltså dax att snygga till sej och hoppa på tåget. Martin var upptagen, så jag tog med mej ett av mina många extrabarn.
Johan (Charles) har jag känt sedan han var liten och gick i samma klass som min yngste son. Han är numera skådis och känner ungefär samma människor som jag. Så jag kollade om han ville hänga på och det ville han, dock skulle han bli lite försenad. Så jag åkte dit ensam och mötte sedan upp honom.
Det var Bobbys Hair Care och Alexander Erwik som bjöd in till sommarfest på Golfbaren i Nacka. När jag gick till tåget var det mulet och när jag satt på pendelbåten vräkte regnet ner, men när jag kom fram till Nacka Strand sprack himlen upp och solen började skina. Vilken jäkla tur. Golfbaren ligger nämligen utomhus.
Väl framme tog jag ett glas bubbel och minglade runt lite. Här var bla Mi Ridell som också har hus på Öland, samt Pia Gren och hennes Lasse som testade Golfbarens nya spel Cornhole. Det gick sådär… Jag kollade in Bobbys nya produkter och fick med mej en hårinpackning hem. Jag behöver verkligen ta hand om mitt hår, så den blir spännande att testa.






Så dök Johan upp och vi fortsatte kvällen tillsammans. Jag presenterade honom för lite nya bekantskaper och han presenterade mej för sina. Det var så trevligt att jag nästan glömde att ta några bilder. Det var en Dj som spelade urbra musik, många spelade golf, vi fick god mat och dryck. Allt var sådär supersomrigt och mysigt.
Eftersom Johan kom lite sent blev det att vi stannade kvar lite längre och då kan man prata lite mer med dem som är kvar. Så kom det sej att vi hamnade med Helene och Sebastian, som vi sedan gick därifrån med. Jag hade ju åkt båten dit och hade superkoll, trodde jag…
När vi var typ sist kvar började vi gå mot båten och såg hur den bromsade in precis när vi kom till bryggan. Nr 80, precis som det skulle vara. Synd bara att det var den som fortsatte förbi, inte den som gick inte till stan igen… detta upptäckte vi en bra stund senare när vi inte kände igen namnen på bryggorna… ops. Det blev att kliva av vid Ropsten och ta tunnelbanan tillbaka. Men det gjorde inget. Sällskapet var toppen och kvällen var fin.
Sent omsider kom jag iaf hem efter en himla rolig kväll med himla trevlig sällskap. Så försommarens enda event blev iaf lyckat. Från och med nu blir det bara en massa teaterpremiärer, helt ok det med 🙂
Missa inga inlägg:
Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube
3 svar på ”Sommarens enda (?) event var på Golfbaren”
Vilken tur att ni kom hem till att Bobbys Hair Care hade premiär på Golfbaren 🙂. Vad bra att ett av dina extra barn ville följa med. Att ni presentera er för era vänner för varandra. Ja, kommer man sent så stannar man längre.
Jobbigt i stunden att ni tog fel båt. Men en rolig grej att berätta om 😊.
Inte tokigt med teater premiärer heller 😊.
Ta hand om er & var rädd om er 💕🤗
ändå kul med lite fester 🙂 Alldeles för lite sådant för min del tyvärr. Tur du kom hem till slut i alla fall
Ibland får man tacka vi nej till saker för man kan inte hinna med allt men kul att vara i Nacka. Brukar själv va där:)