Strandnära i Noreby

Strandnära i Noreby

Det var dax att lämna Värmland och dra oss mot Västkusten. Men vi vill ju helst inte köra så långt och när Martin jobbar måste vi åka under lunchen, så det blev bara att vi tog oss över gränsen till Dalsland. Här hittade vi en liten fin camping precis vid sjön Grann. Ibland blir saker bara så himla bra!

Våt uppdrag för campingtidningen är att testa campingar och ställplatser. En av varje ska publiceras i varje nummer, ungefär en gång i månaden. Testet görs enligt en mall, som funnits i typ 25 år. Inget vi kommit på alltså, vi har bara ärvt uppdraget och fortsätter på samma väg.

Det innebär att vi måste ha material till 12 campingar och 12 ställplatser varje år. Minst. Ibland håller nämligen inte det vi samlat ihop eller så kanske anläggningen stänger oväntat och då kan vi ju inte göra något av det. Så vi försöker att testa uppemot 50 ställen per säsong för att ha att välja på. Vi ska dessutom ha en mix av stora och små anläggningar, samt landskap. Många har vi aldrig hört talas om, utan hittar bara på vägen – som den här.

Norebyn Camping ligger längs vägen mellan Ed och Dals Långed. Det är en liten anläggning med ett tiotal stugor och 15 campingplatser. Dessutom med en ganska stor restaurang som serverar dagens lunch nästan alla dagar i veckan.

När vi kom dit tog ägaren med oss runt området både för att visa det och för att vi skulle få välja plats. Han föreslog en plats precis vid vattnet som vi också tyckte såg bra ur. Vädret var fantastiskt, så vi ställde oss på plats och gick runt direkt för att ta bilder. Sen satte vi oss och njöt av solen resten av dagen.

Det blev två dagar här, två dagar med fint väder och bästa läget. Det knepiga med fint väder är att vi vill sitta ut så mycket och länge som möjligt och då blir det inte så mycket jobb gjort. Eller… jobb får jag väl gjort, uppdatera sociala medier och läsa kan jag ju göra även i soffan och det är ju också jobb i min värld. Men det blir inte så många filmer gjorda eller texter skrivna, för det är sånt vi gör när vi sitter inne i husbilen. Så molniga dagar blir extremt effektiva. Då gör vi allt!

Det blev alltså ett väldigt kort besök i Dalsland, det var dax att dra vidare västerut.


Missa inga inlägg:

Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube

4 svar på ”Strandnära i Noreby

  1. Tack för att du berätta hur det går till. Varför ni åker till vissa platser. Å hur ni jobbar 🙂.
    Ibland blir det bra & ibland blir det mindre bra. Denna gången blev det mycket bra 😊.
    Så härlig plats ni fick. Det kan jag tänka mig. Svårt att jobba när det är fint väder ute.
    Även om det blev kort visit. Så var det inte onödigt besök 🙂.

    Ta hand om er & va rädd om er💕🤗

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *