Tvättdag – sånt som också ska göras

Tvättdag – sånt som också ska göras

Efter nästan tre veckor på rull börjar tvättkorgen bli full. Nu var det dax att tvätta och vi visste precis vart vi skulle åka för att göra det.

Vi har ju rullat runt i Dalarna fler gånger förr och hittat ställplatser på olika håll som fyllt våra olika behov. Nu var det dax att tvätta och det kan man göra på Kättingens ställplats i närheten av Orsa. Perfekt eftersom vi skulle landa på Orsa Camping på söndagen och detta var dagen innan.

Att tvätta är en sak. Att torka tvätten är en helt annan. Vi hittar hyfsat ofta bra tvättmöjligheter, däremot är det svårt att torka tvätten om det inte finns någon torktumlare. Dit vi skulle vet vi att det bara finns tvättmaskin, alltså skulle vi behöva ta fram varenda stol och annat man kan hänga kläder på. Men vi har kollat på en sån där liten torkvinda som finns för husvagnar, så vi körde förbi Biltema på vägen och köpte en sån.

Vi var helt ensamma på ställplatsen när vi kom strax efter lunch. Sånt är skönt när man ska tvätta. Så jag lastade i maskinen och körde igång den. Under tiden den körde sitt program satte vi ihop den lilla torkvindan. Den ska egentligen förankras i dragkroken på husvagnen, vi tog istället fram hantlarna som vi satt fast i benen och på så sätt gjorde att den stod stadigt på marken trots att det blåste lite.

Med 25 grader i solen och lite vind var tvätten torr på nolltid. Under tiden satt vi och läste och hade det gott. Det var faktiskt så varmt att vi drog ut markisen och satte upp ett solskydd, det var första gången i år. Vi njöt verkligen av precis hela dagen och kvällen.

Nöjda kunde vi vika ihop tvätten och packa in den i skåpen igen. Helt plötsligt hade vi lite plats igen när tvättpåsen var tom. Alltid lika skönt. Kättingen är inte en särskilt mysig ställplats, men den är funktionell och man står bra där någon natt. För oss som bara skulle tvätta är den perfekt.

Återigen blev det en hel dag i solen, men både lunch och middag ute. Martin håller på att experimentera med olika drinkrecept, så det blev en liten drink också där i solen 🙂

Nu när vi hade rena kläder igen var det dax att ta sej till resans mål: Orsa!


Missa inga inlägg:

Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *