Det händer mycket kul just nu!

När det händer flera positiva grejer efter varandra brukar katastrof-tänket aktiveras. ”Snart smäller det”. För det kan ju inte vara bra för länge, eller…? Den här gången verkar det faktiskt fortsätta att vara bra 🙂
Jag är inte van vid lugn, ro och att saker går min väg en längre tid. Förr har jag precis hunnits glädjas åt bra saker, sen har allt gått åt skogen igen. Ofta värre än någonsin. Så när saker började lugna ner sej för ett par år sedan var det lite som att gå på skare. Jag gick väldigt försiktigt. Men det gick bra. Jag sjönk inte igenom.
Å det braiga fortsatte. Vi fick vårt uppdrag för campingtidningen, familjemedlemmar mådde bättre, vår kanal på youtube växte och pusselbitar föll på plats. Förra året kunde Martin gå ner i arbetstid, vi fick roliga uppdrag på Elmiamässan och livet rullade på. Trevligheterna fortsatte. Å det gör det fortfarande. Sådär så det bara snurrar i skallen. Är vi värda detta? Katastroftankarna finns där, men är inte lika starka eller ofta förekommande som förr.
Energin är så pass hög att vi gjorde klart kokboken, som legat och väntat i flera år. 50 ex trycktes upp och dröm om vår förvåning. De sålde slut på 2 dygn! Nu är 50 ex till tryckta och säljer som smör i solsken, men av just den här blir det inte fler. Detta var ett försök och de ex som är tryckta har vi tom numrerat, som en kul grej. MEN energin finns fortfarande där, så vi håller faktiskt på med nästa bok. Den kommer senast i september. (Skicka ett mail till mmjikita@gmail.com om ni är intresserade av att köpa en bok, det finns några kvar)



Inte nog med detta. Vår uppdragsgivare på campingtidningen Husvagn & Camping ringde härom veckan och berättade att kollegan vi delat uppdragen med har slutat. Nu står vi alltså själva med uppdraget! Det innebär just nu att de åtta texter som han beställt, direkt blev sexton. Jag trodde ju att jag hade god tid på mej, ingen brådska… så jag hade fram till då inte skrivit en rad. Nu har jag inte riktigt lika gott om tid på mej lixom…
Det är egentligen ingen fara. Om jag bara sätter mej, så skriver jag en text på ett par dagar. Under tiden kollar Martin igenom våra bilder och föreslår sedan vilka som passar texten. Tillsammans läser vi igenom allt, skriver bildtexter och skickar iväg dem. Så om vi bara sätter oss, så går det hyfsat snabbt – särskilt om vi kan göra det tillsammans och flera texter på en gång. Så det ska nog ordna sej. Det kom lite plötsligt bara.

OCH! Samarbetet med Elmiamässan fortsätter. Men i år ska vi inte längre pyssla runt i en hörna med influencers, digitala kreatörer och deras följare. Vi ska föreläsa! Vi ska stå på en scen och berätta om hur vi gjorde vår dröm till verklighet. Hur vi gick från att aldrig satt vår fot i en husbil till att snart bo på heltid i en. Vi vill uppmana till att följa sina drömmar innan det är försent. Så nu ska vi dessutom skriva en föreläsning, som vi sedan ska hålla vid tre olika tillfällen. Helt galet!
Dessutom har alla mina prover sett bra ut. Det viktigaste av allt! Min nya medicin (för klimakteriebesvären) kan sabba levern, men allt ser bra ut. Så nu är jag godkänd för att fortsätta med den, tjoho. Ni må tro att jag var nervös, den har ju förbättrat mitt liv med typ 300%. Nu kan jag andas ut och fortsätta att sova gott, må bättre i kroppen och slippa hoppa mellan alla känslor på en och samma gång. Tack o lov!
Ja ni ser ju! Det hände grejer minsann. Bara roliga saker dessutom. Så: när smäller det? Eller är det faktiskt vår tur att ha lite flyt nu?
Missa inga inlägg:
Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube
6 svar på ”Det händer mycket kul just nu!”
Så härligt när allt rullar på och kul saker bara fyller på sig! Förr kunde jag också ha katastroftänk tills någon klok person sa: Att bekymra sig för något som eventuellt kan hända är att ta ut bekymren två gånger om och det mesta man bekymrar sig för kommer troligen inte att hända… Numera njuter vi så mycket vi kan och om tre veckor har vi just lämnat in våra lägenhetsnycklar och då blir Laikan vårt permanenta hem tills vidare….
Så härligt det ska bli!
Tyvärr hade vi rätt allvarliga problem under en längre tid som var akuta och svårlösta. Vi hann inte ens släcka små bränder innan större dök upp. Stressen var så illa att jag blev väldigt sjuk. Så jag har länge haft en beredskap som jag äntligen vågar vila lite ifrån nu. Hoppas det fortsätter så.
Åh vad många roliga saker som händer för er! Underbart, och det är ni verkligen värda! Hoppas att flytet håller i sig.
Det verkar verkligen så det går bra för er. Trist att de andra slutat så ni själva har ansvaret att skriva texter. Skön att ni är två ändå och att det går rätt snabbt när ni sätter er ner och börjar skriva. Kul att ni ska få föreläsa på Elmia mässan, det måste kännas kul men lite nervöst också. Jag tror det kommer gå väldigt bra för er.
Härligt att ni är på plussidan och att ni får fliw i arbet. Skönt att prover såg bra ut.
Jag säger bara. Njut att det går bra i livet 😊. Men jag förstår att oros tankar kommer…..Snart händer det något mindre bra. Eftersom det nu går så bra.
Oj. Då fick ni lite extra jobb 😅 i med att ni fick uppdraget. Istället för 8 texter att skriva. Så har ni nu 16 texter. Men det löser ni 🙂.
Så kul att ni ska prata om eran resa på Elmiamässan. Från icke husbil till att snart ni bor på heltid i den 😃. Men jag förstår att hjärnan nu går på hög varv. Nerverna är många. Skönt att ni har varann då.
Å så skönt att dina prover såg bra ut 😀👍.
Händer en massa roliga saker för er nu. Detta kanske blir erat år där det bara flyter på bra.
Håller tummarna ✊
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗