Årets första husbilsmässa – ett vårtecken!

Sen vi köpte husbil har våren fått en helt annan betydelse än förut. Även om vi kör året om, så är det ändå något speciellt när vägarna torkar upp och solen börjar värma. Numera är även årets första husbilsmässa ett säkert vårtecken. Och den ägde rum i helgen som gick, så nu är det vår på riktigt!
Stockholm Husvagn Husbil har efter ett par år blivit ett naturligt inslag på Båtmässan, eller Allt för sjön, som den ju egentligen heter. Båtfolk och campare har en hel del gemensamt, bland annat när det kommer till tillbehör. Vi med husbil har dock en betydligt längre säsong, och kan köra året om om vi vill, vilket är en stor fördel tycker jag.
Min tremänning/kusin/trassling/ellervadedetnuheter som har båt, och jag har en evig diskussion om fördelar och nackdelar med båt vs husbil. Vi tycker såklart att vi har rätt bägge två 🙂

I helgen var det alltså dax att besöka husbilsmässan, fast vi var där direkt när den öppnade på torsdagen. Redan innan den öppnade faktiskt. Vi var inbjudna på frukost med Hymer, för att få veta allt om deras nyheter. Efter en trevlig stund sprang vi sedan runt som tokar för att filma så mycket vi kunde innan det blev för mycket folk. Men vi hann träffa lite roligt folk på vägen, bla vår redaktör med tidningens maskot.
Två filmer skulle det bli. En allmänt om mässan och med några nyheter och trender. Jo, det finns rätt många trender inom camping. Just nu är det att soffgruppen ska vara bak i husbilarna och de ska gärna ha fyrhjulsdrift.
Antingen köper man en jättestor bil, eller också en jätteliten. De där mellantingen som vi har, verkar inte jätteheta just nu. Den andra filmen var just om husbilar med soffa bak, för att visa vilka som finns just nu för de som är sugna på det.
När vi gjort det vi skulle skyndade vi hem för att Martin skulle klippa ihop den första filmen. Den andra var det inte lika bråttom med. Men den första vill vi gärna ha ut fort, så att den som ska på mässan kan få hjälp att planera sitt besök.









På fredagkvällen kom våra kompisar Berggrens hit, vi gör det mesta tillsammans numera och har väldigt roligt ihop. Har man förmånen att träffa likasinnade på ”ålderns höst” utnyttjar man tiden så mycket man kan. Tänk bara vilken förmån att få riktigt goda vänner senare i livet. Coolt tycker jag!
Vi är rätt kvällströtta allihop, så det blev inte särskilt sent. Så strax innan 10 på lördagen stod vi på mässan igen och kunde återigen gå runt det mesta innan det blev tjockt med folk. Vi två hade gjort nästan allt vi skulle och gick mest runt med våra kompisar och pratade med folk. Det kom fram ganska många som vi inte känner, bara för att hälsa. Jättekul tycker vi.



Där var även en hel del gamla bekanta som var roligt att återse. Samt några som vi ”känner” via sociala medier, men aldrig träffat förut. Sånt är ju hur roligt som helst. När det var dax för lunch gjorde vi sällskap med ett gäng för att hinna prata lite mer.
Det blev en rätt lång dag innan vi tog ett sista varv genom båtmässan och åkte hem. Tror 5-6 timmar. Men då hade vi verkligen sett allt och pratat med mängder med roliga människor. Nu var det dax att ta sej hem för att förbereda mello-kväll. Såklart dukade vi upp till taco och kunde senare konstatera att jorå, det var nog rätt låt som vann.
Det blev en väldigt lång, men himla rolig lördag!
Missa inga inlägg:
Följ bloggen på Facebook och mej på instagram våra äventyr finns på Youtube samt instagram
5 svar på ”Årets första husbilsmässa – ett vårtecken!”
Förstår att detta är vår för er, och att ni har fått omvärdera en hel del. Nu verkar allt ha blivit till det bättre och det är ju bra.
Länkade till dig i min blogg idag. Hoppade på en bloggstafett 🙂
Roligt att gå på en mässa som har det man är intresserad av. Önskar att jag fick vänner senare i livet eftersom jag inte har det nu
Verkar ju vara den perfekta mässan för de som vill ha husbilsliv. Låter mysigt
Kram Kajsa
Visste inte att husvagns mässa fanns även i Sthlm. Vet ju att vi har det här i Jönköping i elmia varje år. Men kul 🙂
Kul att gå på årets första husbils mässa. På något vis startskottet på årets husbils resor för er 😊.
Kul att kunna diskutera husbil/båt med en släkting 😊
Även kul att träffa vänner där. Vänner kan man träffa under hela livet tänker jag 🙂.
Låter som en härlig trevlig lördag 😊 mysigt avslut med mello.
Ta hand om er & var rädda om er💕🤗